NA CZYM POLEGA KORUNDOWANIE?
- Szczegóły
Do zabezpieczenia produktów wykonanych ze stali, aluminium czy mosiądzu wykorzystywane są specjalne powłoki uzyskane z tworzyw sztucznych. Stanowią one skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne. Przed ich zastosowaniem należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Dowiedz się, jakie znaczenie w tym wszystkim ma metoda korundowania i na czym ono polega.
Korund i jego właściwości
Korund jest drobnokrystalicznym minerałem złożonym z ziaren o ostrych krawędziach. Takie drobinki są niezwykle czyste pod względem składu chemicznego. Dodatkowo minerał w swojej budowie nie posiada metali, które mogłyby przyczynić się do działań korozyjnych. Jest on chętnie wykorzystywany w zabiegach kosmetycznych. W przemyśle korund sprawdza się jako materiał ścierny.
Syntetyczna wersja korundu stanowi podstawę do specjalnego przygotowania powierzchni powłok fluoropolimerowych. Technologia korundowania jest stosowana do uzyskania optymalnego poziomu adhezji. Za pomocą tego minerału powierzchnia jest czyszczona i uzyskuje odpowiedni poziom chropowatości.
Kiedy stosuje się korundowanie?
Korundowanie to nic innego jak obróbka ścierna powierzchni. Cały proces polega na matowieniu i satynowaniu elementów wykonanych z metalu. Zastosowana w tej metodzie syntetyczna wersja minerału jest bardzo ostra, dzięki czemu doskonale usuwa rdzę, lakier oraz przypalenia. Stanowi również pierwszy etap przygotowania metalowej powierzchni, która jest przeznaczona do malowania proszkowego lub lakierowania. Korund zwiększa przyczepność naniesionej na powierzchnię farby. Metoda korundowania może być stosowana do:
- cięcia i szlifowania metali, drewna i innych tworzyw sztucznych,
- szlifowania stali nierdzewnych i szlachetnych,
- szlifowania stali wysokostopowych,
- intensywnego szlifowania grubych warstw drewna.